Instagram yeni “Hikayeler” özelliği ile resmi olarak Snapchat’e muhalif oldu

Kısa vakit önce yayınlanan güncellemeyle sosyal ağa yepyeni bir pencere açan Instagram artık yalnızca resim paylaşım platformu olmaktan fazla daha fazlasını sunmayı hedefliyor. Hikayeler (Stories) adı verilen yenilikle birlikte kullanıcıların ‘Profilimde çok mu pozitif paylaşım yaptım? ’ derdine düşmeden günlük hayattaki her anlarını bağımsızlık bir şekilde takipçilerine aktarmaları sağlanıyor.
 
Keza Bkz.Japonya’da dünyanın ilk 8K televizyon yayını başlıyor 

Instagram yeni Snapchat olmak istiyor

 
Sistemin egzersiz mantığı fiilen Snapchat ile neredeyse aynı. Mobil uygulamanın sol üstteki bölümüne gelen artı sembolü ile takipçilerinizle hemen olan fotoğraf ya da video paylaşımı yapabiliyor, dilerseniz üzerlerine metinler, emojiler veya çizimler ekleyebiliyorsunuz. Paylaşımlarınız profilinizde ya da akış ekranında yok, tekrar aynı bölümde açılan özel ekran içerisinde gösteriliyor. Snapchat Hikayeler ’den alışılmış olduğumuz gibi Instagram Hikayeler’i de 24 saat sonra otomatik şekilde siliniyor. 
Peşine Düşüp Takip ettiğiniz şahısların yeni paylaşımlarını profil fotoğraflarının çevresine gelen renkli çember ile ayrım edebiliyorsunuz. Eğer birdenbire fazla fotoğraf ve video paylaşılmış ise slayt şeklide sırayla gösteriliyor. Sıradaki kullanıcının hikayesine geçmek için yalnızca yan olarak kaydırmanız ya da ekrana tıklamanız tatmin edici oluyor.
 
Hem Bkz.Virgin Galactic uzay turizmi için operatör lisansını aldı 

Facebook satın alamadığı Snapchat ’in yükselişini Instagram ile engelleyecek

 
Eğer hikayelere cevap yazmak isterseniz mesajlarınız “Direct” üzerinden özel olarak gönderiliyor. Yani herkesin görebileceği şekilde yorum olabilmek olası değil. Hikayelerin izlenme sayısı ve kimlerin görüntülediği ise arayüzde ayrıntılı şekilde listeleniyor. Dahası paylaşımlarını görmek istemediğiniz bir kullanıcıyı ya da paylaşımlarınızı görmesini istemediğiniz kişiyi kolaylıkla engelleyerek uygulama haricen tutabiliyorsunuz. 
 
 
Facebook ’un satın olmak için tekrar tekrar kapısını çaldığı Snapchat ’in hızlı yükselişini Instagram ile alıkoymak isteyen sosyal ağ adeta misilleme yapıyor. Mevcut kullanıcı sayısı düşünüldüğünde Snapchat ’i geçebilecek potansiyele sahip olan Instagram bu hedefine ulaşabilir. Lakin üstelik etkin kullanıcı sayısıyla yılların sosyal ağı Twitter ’ı dahi geride bırakmayı başaran Snapchat ’in kolay bir lokma olmadığı da anlaşılır. Eğer siz de hemencecik Instagram Hikayler ’i denemek istiyorsanız uygulamanın son sürümünü yüklemeniz yeterli. 
 

sizlere www.enkariyer.net farkıyla sunulmuştur