Facebook, AdBlock tarzı reklam engelleyen bütün uygulamaları engelliyor


 

Bilhassa yayıncılar için en önemli kazanç kaynaklarının başında gelen online reklamların engellenmesinin etik olup olmadığı tartışılmaya devam ediliyor. Bazıları bunun kullanıcının doğal hakkı olduğunu savunurken, kimi platformlar ise yapılan düzenlemelerle reklamları engelleyenler için siteyi kullanışsız hale getiriyorlar.
 
Keza Bkz.Google’dan drone’lar için görüntülü mülâkat patenti 
Uzun süredir aralıksız bu akıl ayrılığında hemen şimdi resmi bir adım atmayan Facebook, yayınladığı son açıklamayla tarafını kesin etti. Buna tarafından reklam engelleyen yazılımlara karşısında olduğunu dile getiren sosyal ağ, bugünden itibaren reklam algoritmasında değişikliğe gidildiğini ve eklentilerin Facebook ’taki reklamları tanımalarının zorlaştırıldığını dile getirildi.
 
Konuyla ilgili detayları paylaşan reklamlardan sorumluluk sahibi başkan yardımcısı Andrew Bosworth, kullanıcıların bakmak istedikleri reklam türlerini seçebileceklerini oysa reklamların tamamen engellenmesi gibi bir durumun artık laf konusu olmadığını ifade etti. Gelirlerinin takriben yüzde 85‘ini mobil reklamlardan elde eden sosyal ağın bu düzenlemesi tepkiyle karşılanırken uygulamanın bugünden itibaren masaüstü kullanıcıları için aşamalı olarak hayata geçirildiği duyuruldu.
 

sizlere www.enkariyer.net farkıyla sunulmuştur