Apple MacBook Pro ailesi yenilendi: işte görüntüler ve özellikler

 
Apple ’ın 2012 yılından bu yana radikal bir tasarım değişikliğine gitmediği MacBook Pro modeli sonunda yenilendi. 4 yılın gerisinde aygıt fazla önemli bir yeniliği de beraberinde getiriyor. Apple, yeni MacBook Pro ’ya Touch Bar adı bahşedilen bir dokunmatik OLED bar yerleştirmiş. Bu bölge, daha önceki ses açma kısma, ekran parlaklığını akort etme gibi tuşların yerinde ve bu butonların görevlerine ilave olarak şahsi kısayollar ile zenginleştirilebiliyor. İşletim sistemi ile tam manasıyla entegre çalışan Touch Bar, ekranda değişen uygulamalara ya da işlevlere göre otomatik olarak değişiyor ve bambaşka kısayolları ekrana  taşıyor.

 

Bunun yanı sıra MacBook Pro ’da artık TouchID de yer alıyor. T1 işlemci ile desteklenen parmak izi kontrolcüsü, güvenlikten ve performanstan taviz vermeden görevini yerine getiriyor. Bu saldırı ile iPhone ’un ve iPad ’in arkasından Mac tarafına da parmak izi okuyucusu eklenmiş olacak. Keza butterfly key denilen yeni tür mekanizmaya sahip klavye, basınca sağduyu trackpad gibi manâlı yenilikler aktüel modellerde de yer alıyor.

 

MacBook Pro kullanıcılara 13inç ve 15nç ekrana sahip iki bambaşka boyutta sunuluyor. 11inçlik model ise yerini 12inçlik MacBook ’a bıraktığı için yine mevcut yok. Bunun yanında ilgi çekici ayrıntılardan bir tanesi de 15inçlik modelin grafik tarafında AMD imzasını görmemiz olmuş. 

 
Yeni MacBook Pro modellerinin diğer teknik detayları ise şöyle:
 
  • 13inç MacBook Pro %17 daha ince yani 14,9mm, %23 daha sessiz ve 1,36kg ağırlığında. Bir önceki modelin yarısından daha hafif.
  • 15inç MacBook Pro ise 15.5mm ve %14 daha ince. %20 daha sessiz 1.8kg ağırlığında.
  • Cihaz üstünde USB-C yuvaları bulunuyor.
  • Touch Bar, MacOS işletim sistemindeki yerleşik tüm uygulamalar ile entegre çalışıyor mu katiyet kazanmış değil ama çok büyük bir çoğunluğu ile çalıştığı belirtiliyor.
  • MacBook Pro ’nun ekranı bir önceki nesile kıyasla %67 daha parlak, %67 daha yüksek kontrast sunuyor ve %25 daha artı renk yansıtabiliyor. Dahası tüm bunlara karşın 12inçlik MacBook ’ta olduğu değin ince.
  • 15inçlik modelde altıncı cins Intel Core i7 (Skylake, dört çekirdekli) işlemci yer alıyor.
  • GPU tarafında ise AMD Radeon Pro yer alıyor ve 4GB VRAM ’e sahip.
  • Kullanıcılar cihaza 2TB ’a kadar Superfast SSD ekleyebiliyor.
  • 13inç ekranlı modelde ise Intel Core i5 ve i7 işlemci seçeneği yer alıyor. Bu versiyonda Intel Iris GPU mevcut ve aynı şekilde Superfast SSD ile satın alınabiliyor.

 

 
Güncelleniyor… 

sizlere www.enkariyer.net farkıyla sunulmuştur